Japonia: bezprecedensowy wystrzał pocisku z Półwyspu Koreańskiego

JaponiakoreaKorea Północna wystrzeliła pocisk, który przeszedł przez północną część Japonii. Premier Shinzo Abe nazywa mówi o bezprecedensowym zagrożeniu kraju. 

Pocisk został wystrzelony z Korei Północnej, przeleciał nad wyspą Hokkaido i wpadł do oceanu. W odpowiedzi na to wydarzenie najprawdopodobniej zostanie zwołanie nadzwyczajne spotkanie członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Do tej pory państwo północnokoreańskie dopuszczało się testów balistycznych, jednak pociski nie były wystrzeliwane nad terytorium innego kraju. Według ekspertów głowica północnokoreańska głowica jest w stanie przenosić ładunek nuklearny. Według informacji udzielanych przez wojsko Korei Północnej, pocisk wystrzelono ze stolicy kraju - Pyongyang. Wstępne założenia mówią o tym, ze pocisk dosięga na co najmniej 2,7 tys. km, a jego zaawansowanie jest poważne. Najwyższa wysokość jaką uzyskał to 550 km - mniej niż pociski podczas ich poprzednich testów. Wleciał na Oceanu Spokojnego w jego północnej części, 1,180 km od wybrzeża Japonii rozpadając się na trzy części.

Japonia nie zapobiegła przeleceniu pocisku, a zastosowała jedynie ostrzeżenie do mieszkańców Wyspy o schronieniu się w przygotowanym na takie okazje bunkrze. Na Hokkaido trwają aktualnie japońsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe, a na terenie Korei Południowej trwają, angażujące dziesiątki tysięcy żołnierzy, ćwiczenia tego państwa z udziałem sił amerykańskich. Oba ćwiczenia mogą stanowić zatem o agresywnej postawie Północnokoreańskiego sąsiada.

Opublikowane: Sierpień 29th, 2017 1:39 pm