Japonia: agresywna polityka zbrojeniowa Korei Północnej wymusza debatę o zmianę dotychczasowej polityki obronnej

tokioJaponia zaalarmowała przed poważnym zagrożeniem stwarzanym przez programy broni uzbrojonej w Koreę Północną oraz przestrzegła przed konsekwencjami kontynuacji serii testów rakietowych i jądrowych przez Pyongyang, mających miejsce pomimo amerykańskim karom.

Rząd Japonii opublikował swój coroczny raport "Defence White Papier" po tym jak w zeszłym miesiącu Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety międzykontynentalne (ICBMs). Rakiety wylądowały niedaleko zachodniego wybrzeża Japonii. Dla władz jest rzeczą jasną, że północnokoreański program broni nuklearnej znajduje się w bardzo zaawansowanym stopniu - także włączając w to technologię miniaturyzacji broni nuklearnej w głowicach rakietowych. Od zeszłego roku, kiedy to Korea Północna przeprowadziła dwa testy broni nuklearnej oraz ponad 20 rakiet, amerykański sojusznik na Dalekim Wschodzie czuje się znacznie bardziej zagrożony. Te same rakiet, o których mówi się w japońskim raporcie są w stanie dotrzeć do każdego miejsca na terenie USA.

Zagrożenie stało się na tyle realne, że japońskie gminy zapoczątkowały serię ćwiczeń na wypadek ataku oraz debatę na temat budowy schronów dla ludności na wypadek ataku nuklearnego.

W związku z rosnącym zagrożeniem premier Shinzo Abe otrzymuje od kilku miesięcy rady o zakupie broni umożliwiającej zaatakowanie baz nieprzyjaciela. Do niedawna rządy Japonii kierowane były wyłącznie polityką defensywną. W aktualnej perspektywie zaczynają pojawiać się przekonywujące przesłanki o zmianie orientacji militarnej w celu odparcia lub zapobieżenia atakowi nieprzyjaciela po drugiej stronie wybrzeża. Japonia niespokojnie patrzy również na agresywną politykę "partnera Korei Północnej"  Chin w stosunku do rozwiązania kwestii spornych na Morzu Wschodniochińskim oraz Południowochińskim.

Opublikowane: Sierpień 8th, 2017 4:00 pm, ostatnia aktualizacja: Sierpień 8th, 2017 at 7:05 pm