Jajka skażone fipronilem w Polsce. Nie trafią do konsumentów

jaja, PolskaDo Polski trafiły jajka potencjalnie skażone fipronilem, nie tafią jednak do konsumentów – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Około 40 tysięcy jajek zostanie zutylizowanych lub zwróconych do niemieckiego dostawcy.

Jak poinformował rzecznik, jajka trafiły do odbiorców na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Państwowa Inspekcja Sanitarna natychmiast podjęła działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców i zablokowania jaj w obrocie.

Tydzień temu  belgijska agencja ochrony żywności AFSCA poinformowała, ze produkowane na terenie Belgii jajka, mogą zawierać niebezpieczną dla zdrowia substancję – fipronil. W wyniku afery zamknięto wiele farm i wstrzymano sprzedaż milionów jajek. Obecność szkodliwej substancji wykryto także w jajkach produkowanych Holandii, a także stwierdzono że znaczna ilość skażonych jajek trafiła do Niemiec.

Oprócz Polski skażone jaja wykryto w 12 innych krajach UE, między innymi we Francji, Luksemburgu, Szwecji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, a także w Szwajcarii.

Fipronil jest środkiem służącym do zwalczania wszy, kleszczy i roztocza. W Unii Europejskiej może być używany w hodowli zwierząt domowych, jednak nie może być stosowany przy produkcji żywności. W przypadku znacznych ilości może powodować uszkodzenie wątroby, nerek i tarczycy.

Opublikowane: Sierpień 11th, 2017 12:31 pm