Izrael występuje z UNESCO w 2019 r., krytykuje organizację

izrael_unesco
Izrael oficjalnie złożył na ręce dyrektor generalnej UNESCO Audrey Azoulay rezygnację z członkostwa w tej organizacji. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2019 r. - wtedy agenda ONZ ds. kultury, sztukę i oświaty oraz promująca prawa człowieka nie będzie miała wpływu na zachowanie dziedzictwa kulturalnego ludzkości w Izraelu.
Izrael wyraził chęć wystąpienia z UNESCO jeszcze w październiku - razem ze Stanami Zjednoczonymi. Było to spowodowane "dominującymi (w organizacji) tendencjami antyizraelskimi". Izrael uznał, że pewne rezolucje UNESCO próbują "oderwać historię Żydów od historii Ziemi Świętej". Miało to miejsce m.in. po krytyce polityki Izraela wobec muzułmańskich miejsc kultu w Jerozolimie oraz po wpisaniu Starego Miasta w Hebronie - znajdującego się na Zachodnim Brzegu Jordanu - na Listę Światowego Dziedzictwa jako "palestyńskie miejsce dziedzictwa".
Francuska dyrektor UNESCO Audrey Azoulay, sama mająca żydowsko-marokańskie pochodzenie, wyraziła "głębokie ubolewanie" decyzją Izraela. Podkreśliła, że obejmując swoje stanowisko, zobowiązywała się umacniać dialog izraelsko-palestyński w kwestiach kultury.

Opublikowane: Grudzień 30th, 2017 1:02 pm