Izrael publikuje długo oczekiwany raport na temat wojny w Gazie 2014

Izrael_gaza_2014

Raport jest krytyką wobec premiera Izraela i dowództwa sił zbrojnych i ich zachowania w okresie przygotowań do wojny w Strefie Gazy w 2014 r.

Raport rewizora państwa Yossef Shapira, jako wynik dwuletniego dochodzenia zostanie opublikowany we wtorek.

Shapira, który jest odpowiedzialny za ocenę polityki państwa i wykorzystanie środków publicznych, rozpoczął dochodzenie wkrótce po starcie (przełom lipiec-sierpień 2014 roku) konfliktu między Izraelem a Hamasem, grupy islamistów, która kontroluje Strefę Gazy.

Projekt wysłany do wyższych urzędników podobno potępia premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Mosze Ja'alon za brak przygotowania do zagrożenia stwarzanego przez tunele Hamasu z Gazy, pomimo ostrzeżeń od służb specjalnych.

Hamas i jego sprzymierzeńcy używali tuneli do przeprowadzania ataków transgranicznych na terytorium Izraela.

Niszczenie tuneli i zatrzymywanie palestyńskich bojowników zlokalizowanych w Gazie, uruchamianie rakiet w kierunku Izraela były kluczową deklaracją celów izraelskiej ofensywy w trzecim obszarze przybrzeżnym w ciągu sześciu lat.

Wojska Izraela znalazły 32 tuneli, w tym 14 ze Strefy Gazy do Izraela, według śledczych ONZ ds. konfliktu. Hamas twierdzi, że nadal będzie kopać nowe.

Opublikowane: Luty 24th, 2017 3:14 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 25th, 2017 at 1:49 pm