Izrael odwołał ambasadora w Egipcie

Izrael odwołał ambasadora w EgipcieIzraelskie media opublikowały informację o odwołaniu ambasadora działającej od zaledwie dwóch lat placówki dyplomatycznej w Kairze (była zamknięta od 2011 roku, w konsekwencji utraty stabilności oraz zmiany rządów w Egipcie). Decyzja ta jest umotywowana nieokreślonymi względami bezpieczeństwa. 

Według doniesień izraelskiej gazety Haaretz oraz telewizji Kanał 2, ambasador David Govrin już od co najmniej trzech miesięcy nie przebywa w miejscu pełnienia misji dyplomatycznej, czyli na placówce w Kairze. Według doniesień medialnych został przeniesiony do Jerozolimy.

Służby dyplomatyczne Izraela milczą - nie pojawiło się żadne oficjalne oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych w tej sprawie. Służby specjalne Szin Bet poinformowały jedynie, że ambasador w najbliższym czasie nie uda się do stolicy Egiptu, a pracownicy izraelskiej placówki dyplomatycznej w Kairze przez jakiś czas będą wykonywać swoją pracę w domach. Umotywowano to względami bezpieczeństwa.

Decyzja ta dziwi szczególnie ze względu na fakt, że odkąd kraje te podpisały porozumienie pokojowe w 1979 roku, nawiązały współpracę w wielu dziedzinach, a Egipt stał się jednym z niewielu sojuszników Izraela wśród państw z arabskiego kręgu kulturowego.

Opublikowane: Luty 15th, 2017 11:55 am, ostatnia aktualizacja: Luty 15th, 2017 at 12:02 pm