ISIS planowało utworzyć terrorystyczną brygadę kobiet w Hiszpanii

hiszpania-e1534158270202

Państwo Islamskie próbowało stworzyć na terenie Hiszpanii dżihadystyczną brygadę kobiet. Werbowane do niej muzułmanki pochodziły z kilku państwa. - informuje dziennik "ABC", powołując się na informacje z hiszpańskich służb specjalnych.

Według ustaleń madryckiej gazety, kobiety były werbowane z Hiszpanii, Maroka i Chille. Zwerbowała je grupa "Lwice Allaha", która werbunek prowadziły głównie przez internet.

Osobami najistotniejszymi w tworzeniu terrorystycznej brygady kobiet, okazali się dwaj dżihadyści z Maroka. Jeden ze sprawcą był rezydentem w Melilli (północnoafrykańska enklawa Hiszpanii).  Jak informuje rmf24.pl - utworzenie siatki dżihadystek, udaremniły dwie policyjne operacje z 2014 i 2016 roku.

Kobiety do oddziałów ISIS trafiały głównie przez Hiszpanię. Często kobiety wykorzystywano jako niewolnice seksualne. Często miały one arabskie korzenie, a wiele z nich pochodziło z Maroka.

Werbunek do ISIS odbywał się przez internet, głównie przez fora, grupy dyskusyjne, z reguły dotyczących zagadnień Islamu. Niektóre grupy funkcjonowały na Facebooku, kilka grup stworzono również  w komunikatorze WhatsApp.

-Choć wiele tych grup działało odrębnie w internecie, to często miały one tego samego administratora. Na ich trop służby natrafiły poprzez monitorowanie profili na portalach społecznościowych - twierdzi “ABC".

Źródło: rmf24.pl

Opublikowane: Styczeń 9th, 2019 1:24 pm