Irlandia: odbędzie się referendum ws. liberalizacji prawa do aborcji

Irlandia

Premier Irlandii Leo Varadkar zapowiedział wczoraj po specjalnym posiedzeniu rządu, że pod koniec maja zorganizowane zostanie referendum ws. liberalizacji przepisów dotyczących aborcji.

Irlandczycy odpowiedzą na pytanie czy uchylić wprowadzoną w 1983 r. ósmą poprawkę do konstytucji, zrównującą prawa płodu z prawami matki. W przypadku poparcia zmiany, parlament wypracuje konkretne rozwiązanie.

Varadkar, z wykształcenia lekarz, zapowiedział, że opowie się za zmianą przepisów. Obecne rozwiązanie jest jego zdaniem nadmiernie restrykcyjne.

Irlandia ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych na świecie, a całkowity zakaz aborcji został zniesiony dopiero w 2013 r. Obecnie prawo do przerwania ciąży jest możliwe jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia matki, ale nie np. w przypadku gwałtu, kazirodztwa albo ciężkiego uszkodzenia płodu.

Według sondażu „The Irish Times" z piątku, 56% Irlandczyków chce wprowadzenia zmiany w ustawie zasadniczej w sprawie aborcji, a 29% jest przeciw.

Opublikowane: 30 stycznia, 2018 9:26 am, ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2018 at 9:41 am