Iran: wysocy rangami dyplomaci z Iranu oraz Rosji spotkali się podczas rozmów w Moskwie

teheranW poniedziałek w Moskwie spotkali się wysocy rangami dyplomaci z Iranu oraz Rosji, którzy oficjalnie rozmawiali o kryzysie syryjskim. Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych Hossein Jabei Ansari przewodniczył wysłannikom z Iranu, natomiast stronie rosyjskiej przewodniczył równy rangą Mihail Bogdanov. Rozmowy przedstawia się jako kontynuację wcześniejszych styczniowych spotkań w Astanie, Kazachstan.

W pierwszych dniach maja br. w Astanie, Rosja, Turcja i Iran ustaliły cztery strefy deeskalacji konfliktu na całym terytorium państwa syryjskiego. Strona irańska była szczególnie zainteresowana opanowaniem sytuacji na terenie prowincji Idlib (na północnym-zachodzie Syrii). Ten sam mechanizm i podejście zamierza zaimplementować obecnie inicjatywa amerykańsko-rosyjska w stosunku do strefy obejmującej południowe regiony Syrii. Iran jest zaniepokojony pogodzeniem się przez Rosję z pobliskim funkcjonowaniem bazy rebeliantów oraz ich wsparciem ze strony służb specjalnych USA. Baza ta mieści się we wschodniej Syrii, niedaleko granicy z Irakiem. Blokuje ona niejako sprawne funkcjonowanie służb irańskich na szlakach, które sama wykorzystuje. Od maja br. siły powietrzne USA przeprowadziły tam trzy naloty w celu "zbudowania" 55-kilometrowego bezpiecznego pasa wokół istniejącej bazy.

We wtorek, wiceminister Ansari zadeklarował potrzebę dostarczenia podstawowej pomocy setkom tysięcy ludziom, obecnie blokowanym przez siły Assada. Zależy mu jednocześnie na obmyśleniu planów i procedur zakończenia operacji na tym terenie oraz ewakuacji Syryjczyków do swoich domostw.

Bogdanovowi zależy na wymianie poglądów oraz planów przeprowadzenia wymaganych, ostatnich akcji przywracających ład w zdestabilizowanym regionie. Podkreśla, że należy wypracować wspólnie konkretne kroki dalszego postępowania przywracania bezpieczeństwa w całym regionie. Bogdanov nie szczędził słów podziękowania dla wkładu Iranu w budowanie konstruktywnego dialogu podczas międzynarodowych spotkań w Astanie i Genewie.

Opublikowane: Sierpień 2nd, 2017 3:08 pm