Iran: przeprowadzono próbę rakietową

iran 5Minister obrony Iranu Husejn Dehghan potwierdził w środę, że jego kraj przeprowadził próbę nowego pocisku balistycznego. Uznał, że nie stanowił to naruszenia ani porozumienia nuklearnego zawartego ze światowymi mocarstwami w 2015 roku, ani rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231.
Rezolucji nr 2231, uchwalona w 2015 roku przez RB ONZ, jako część porozumienia mającego na celu ograniczenie działań nuklearnych Iranu, wezwano władze w Teheranie do powstrzymania się od prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi do przenoszenia broni jądrowej. Iran twierdzi, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić właśnie takie ładunki, a dysponuje jedynie programem do produkcji sprzętu obronnego w ramach obrony własnych interesów narodowych.
Reakcja wywołała krytykę ze strony ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley, która uznała, że takie działania są absolutnie nie do przyjęcia. Amerykańska ambasador skrytykowała irańskie tłumaczenia, że w próba pocisku nie narusza rezolucji ONZ, gdyż jej cel był wyłącznie obronny i jej zamiarem nie było przenoszenie głowicy nuklearnej.

Opublikowane: Luty 1st, 2017 1:07 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 1st, 2017 at 1:08 pm