Iran: prezydent Rouhani mianuje dwie kobiety na urzędy wiceprezydentów

iran9sieIrański prezydent Hassan Rouhani w odpowiedzi na krytykę związaną z wyłącznie męskim gronem ministrów, mianował dwie kobiety na stanowisko wiceprezydentów kraju.

Massoumeh Ebtekar, znana międzynarodowo za działania podczas kryzysu z 1980 roku w ambasadzie USA w Iranie, została wiceprezydentem do spraw kobiet, natomiast Laya Joneydi została mianowana wiceprezydentem do spraw prawnych. Dodatkowo Shahindokht Mowlaverdi otrzymała posadę specjalnego doradcy praw człowieka.

Rouhani, który mianował podczas swojej poprzedniej kadencji na wiceprezydentów również trzy kobiety, nadal ma do obsadzenia kilka urzędów i nie jest jednoznaczne, czy będą to jedynie mężczyźni. Niedobór kobiet w kadrze ministerialnej Rouhaniego we wtorek został szeroko skrytykowany przez jego współpracowników zarzucających prezydentowi uległość wobec religijnych konserwatystów. Obecny prezydent Iranu to umiarkowany duchowny, który wygrał majowe wybory z ultrakonserwatystą religijnym Ebrahimem Raisi. Rouhani obiecywał, że przyniesie poprawę praw obywatelskich oraz zmieni stosunki z Zachodem. Nie może jednak na razie znaleźć złotego środka pomiędzy obiecywanymi reformami a akceptacją znaczących konserwatywnych środowisk w państwie.

 

Opublikowane: Sierpień 9th, 2017 1:17 pm