Iran: na sankcjach nałożonych przez Stany Zjednoczone stracą one same

20590618_505169133156706_304141180_oIran zadeklarował powstanie państwowej komisji, która przygotuje środki odwetowe w stosunku do amerykańskich sankcji. Przewodniczącym komisji będzie Prezydent Hassan Rouhani.

W poniedziałek władze Iranu zapowiedziały, że Komisja zostanie utworzona w celu przygotowania inteligentnej, właściwej oraz potężnej odpowiedzi na zatwierdzone przez Senat USA, a także najpewniej podpisane przez Prezydenta Trumpa, sankcje wobec Iranu. Podkreśla się przy tym złamanie przez Amerykanów zobowiązań waszyngtońskich z lipca 2015 r. wchodzących w skład porozumienia o broni nuklearnej, nad którą miał pracować Iran. Bliskowschodnie państwo oraz 5 pozostałych stron wcześniejszej umowy z 2015 r.: USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny oraz Rosja dwa lata wcześniej podpisały porozumienie, którego złamanie ogłasza w tej sytuacji prezydent Rouhani.

Kongres USA zatwierdził włączenie Iranu w grono państw, na które USA nałożyły sankcje międzynarodowe. Powodem miały być zarzuty o wspieranie terroryzmu i łamanie praw człowieka. Jeszcze w tym tygodniu procesu legislacyjnego ma dopełnić prezydent Donald Trump. W odpowiedzi władze Iranu wystosowały szereg deklaracji międzynarodowych. Do sytuacji odnieśli się: prezydent Iranu, przewodniczący parlamentu Ali Larijani oraz zastępca Najwyższego Przywódcy Ali Akbar Velayati. Oświadczono, że państwo Iran będzie przezwyciężać wszelkie sankcje i dalsze przeszkody, tak samo jak miało to miejsce od wojny irańsko-irackiej w latach 80. XX w.

Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone mają stać w sprzeczności ze wcześniejszymi ustaleniami dotyczącymi broni nuklearnej, i które jednocześnie miały zwiększyć tempo irańskiego wzrostu ekonomicznego - hamowanego wcześniej przez zabiegi Amerykanów. "Nowe rozdanie" miało włączyć nie tylko pomoc ze strony USA, ale także zachęcić państwa europejskie do wznowienia żywej współpracy ekonomicznej w Iranie, jednak w obecnych warunkach będzie to mało prawdopodobne.

Velayati zapowiedział w niedzielę, że to strona amerykańska będzie głównym przegranym, jeśli oba sankcjonowane państwa (Iran i Rosja) połączą siły i wspólne - i być może zbieżne - interesy.

 

Opublikowane: Sierpień 1st, 2017 11:28 am