Iran: czy protesty wzmocnią reżim, zamiast pomóc Irańczykom?

protesty_Iran

Protesty, które wybuchły w Iranie 29 grudnia, trwają, choć z mniejszym nasileniem. Służby bezpieczeństwa użyły siły, by tłumić "inspirowane z zagranicy" zamieszki w ok. 80 miastach, zginęły co najmniej 22 osoby. Możliwe jednak, że kolejny raz los obróci się przeciw Irańczykom postulującym reformy.

Pierwotnie hasła nawoływały głównie do reform ekonomicznych. Protestowano przeciw wysokim cenom podstawowych artykułów spożywczych, bezrobociu i rozbuchanej korupcji. Szybko jednak nabrały charakteru politycznego, a gniew skierowano na rządzących, w tym nie tylko na twardogłowych ajatollahów na czele z 78-letnim Alim Chameneim, ale także na umiarkowanego prezydenta Hasana Rouhaniego.

Duża część Irańczyków jest zmęczona konserwatywnymi normami narzucanymi przez Islamską Republikę. Jeszcze kilka lat temu prezydent Rouhani wykazał chęć reformowania kraju i wyjścia z międzynarodowej izolacji. To on ujawnił też przekręty ajatollahów w kwestii finansowania armii i struktur religijnych teokratycznego państwa, czym m. in. zyskał sobie reelekcję w 2017 r. To Rouhani odpowiada za nuklearny 'deal' z Barackiem Obamą, dzięki czemu USA i kraje europejskie wycofały się z sankcji i dały wytchnienie irańskiej gospodarce.

Dziś jednak konserwatystom kolejny raz, podobnie jak w przypadku reformatorskiego prezydenta Mohammada Chatamiego 2003 r., udaje się obrócić gniew młodych przeciw prezydentowi. Oliwy do ognia dodał Donald Trump, wspierając protesty, a wcześniej zrywając porozumienie atomowe. Protestujący nie chcą takiego wsparcia - od znienawidzonej Ameryki - gdyż daje to oręż właśnie konserwatystom i ludziom reżimu.

Nie dziwi więc, że za zamieszki Gwardia Rewolucyjna obwiniła właśnie zewnętrznych inspiratorów - USA i "syjonistyczny reżim" (Izrael). Władza potępiła też "zmanipulowanych" przez te siły protestujących, aresztowała ponad 1,7 tys. osób. Udało jej się w większości stłumić uliczne zamieszki i choć nie uśpiono gniewu, skanalizowano go na osobie Rouhaniego, który nie pasuje do ekipy konserwatywnej.

Opublikowane: 8 stycznia, 2018 5:50 pm, ostatnia aktualizacja: 9 stycznia, 2018 at 10:04 am