Irak: bitwa o Tall Afar trwa, a szef Pentagonu odwiedza Bagdad

tallafarJames Mattis spotka się we wtorek w stolicy Iraku z premierem Hajdarem al-Abadim oraz ministrem obrony Irfanem al-Hajalim. Tzw. Państwo Islamskie chyli się ku upadkowi, zatem przyszła pora na omówienie kwestii obecności wojsk USA w Iraku.

Jak mówi sam Mattis, walki jeszcze trochę potrwają. Co prawda po utracie Mosulu, bastionu państwa terrorystów na północy, zostali oni zamknięci w kleszcze. Istnieją jednak obawy o zdolność irackich oddziałów do utrzymania zajętych terenów. Jednocześnie siły koalicji od 20 sierpnia oblegają miasto Tall Afar, jak mówi Mattis, "ostatni bastion Państwa islamskiego". Dowództwo USA spodziewa się zażartej walki, lecz w ostatnich miesiącach obserwuje słabszą organizację w działaniach swoich przeciwników.

Wysłaniec Waszyngtonu uda się również do Kurdystanu, którym 25 września ma się odbyć referendum. Mieszkańcy mogą opowiedzieć się za odłączeniem od Iraku i pełną autonomią. Pomysł ten nie podoba się ani Irakowi ani sąsiadującej Turcji, dlatego by nie doszło do nowego konfliktu, szef Pentagonu będzie starał się nakłonić lokalne władze do odwołania plebiscytu.

Opublikowane: Sierpień 22nd, 2017 2:35 pm