Indie mierzą się z "największym kryzysem wodnym w historii"

Indie

Indie mierzą się z największym w historii kryzysem wodnym. Według ekspertów rządowych już około 600 milionów nie ma dostępu do wystarczającej jej ilości.

Raport "Niti Aayog", który zbiera dane z 24 do 25 stanów w Indiach mówi, że sytuacja będzie się tylko pogarszać . Ostrzega również, że do 2020 roku aż w 21 miastach skończą się pokłady wody gruntowej, z której można by czerpać. Dzieje się tak ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie i nieregularne sezony monsunowe. To z kolei jest olbrzymim zagrożeniem dla agrokultury, gdyż aż 80% wody zużywanej w każdym stanie, wykorzystywane jest w rolnictwie. Jeśli jej braknie Indie będą musiały zmierzyć się również z głodem.

Indyjskie miasta dość często mają problemy z dostawami wody w lecie, gdyż większość z nich nie posiada infrastruktury, która mogłaby rurami dostarczać ją do poszczególnych domów. Tereny wiejskie mają dodatkowy problem - ludzie tam prawie nie mają dostępu do czystej wody pitnej. Nie mogą polegać nawet na wodzie gruntowej ze względu na nieregularne deszcze oraz na to, że większość z niej zużywa się podczas nawadniania pól. Według raportów każdego roku, przez brak dostępu do czystej wody, w Indiach umiera około 200 tysięcy osób.

Część indyjskich stanów z zarządzaniem swoją wodą radzi sobie lepiej niż inne. Tam, według raportu, wody starczy na ponad dwa razy dłużej, czyli do 2030 roku. Najlepsze wyniki na tym polu osiąga, mieszczący się w zachodniej części kraju, Gujarat. Zaraz za nim w rankingu plasują się Madhya Pradesh w centralnych Indiach i Andhra Pradesh na południu. Alarmujące jest jednak to, że stany, które zajmują najniższe pozycje w rankingu - takie jak Uttar Pradesh, czy Haryana na północy oraz Bihar i Jharkhand na wschodzie - razem stanowią nie tylko ponad połowę populacji Indii, ale również większość produkcji rolniczej w kraju.

Raport dodaje, że eksperci stoją przed trudną sytuacją, gdyż nadal nie ma wystarczających danych na temat tego, ile wody wykorzystuje przeciętne gospodarstwo domowe, czy ile z niej zużywa się na indyjskim przemyśle.

Opublikowane: Czerwiec 15th, 2018 11:28 am