Indie: 29 osób zginęło w protestach przeciwko skazaniu guru

india29 osób zginęło w wyniku zamieszek, które miały miejsce w piątek w indyjskich stanach Harijana i Pendżab w północnych Indiach. Manifestacje odbyły się w związku ze skazaniem za gwałt przywódcy popularnej w tym regionie sekty. Zamieszki miały miejsce również w stolicy Indii, Delhi.

Największe protesty miały miejsce w mieście Pańćkula, gdzie zwolennicy Gurmeeta Ramy Rahima Singha, przywódcy sekty Dera Sacha Sauda starli się z policją, a także podpalali budynki i samochody.

Do stłumienia zamieszek wysłanych zostało 15 tysięcy policjantów i wojskowych. Funkcjonariusze użyli wobec demonstrantów armatek wodnych, gazu łzawiącego, a także broni palnej.

Gurmeet Ram Rahim Singh został skazany  przez sąd w Pańćkuli za gwałt na dwóch wyznawczyniach w 2002 roku, w siedzibie organizacji w mieście Sirsa. Guru zaprzecza tym zarzutom.

Sekta Dera Sacha Sauda, ma według jej przywódcy ponad 50 milionów zwolenników. Grupa popularyzuje wegetarianizm i prowadzi  kampanie przeciw używaniu narkotyków. Zdobywa popularność wśród najbiedniejszych mieszkańców północnych Indii, w związku z finansowaniem wesel niezamożnym parom.

Opublikowane: Sierpień 26th, 2017 10:14 am