Huragan Walaka zmiótł wyspę z powierzchni ziemi

Hawaje

Siła gwałtownego huraganu Walaka była tak duża, że sprawiła, iż hawajska wyspa East Island zniknęła z powierzchni Ziemi. Naukowcy przestrzegają - wraz z ocieplającym się klimatem takich zdarzeń może być więcej.

Dzięki udostępnionym przez Służbę Połowów i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych, zdjęciom satelitarnym, widać, że hawajska wyspa East Island została praktycznie zmyta z powierzchni Ziemi, znalazła się pod wodą. Sprawcą jest jedna z najbardziej obfitych powodzi, którą spowodował huragan Walaka. Nawiedził Hawaje już na początku października.

Dzięki zdjęciom amerykańskich służb możemy dostrzec, drastyczne skutki tak gwałtownych zjawisk atmosferycznych dla innych terenów. Ocieplenie klimatu, które powoduje wzrost wód w morzach jest jednym z głównych zagrożeń dla takich wysp jak East Island, małych i nisko położonych.

- W pewnym momencie pomyślałem: "o mój Boże, nie ma jej" - powiedział lokalnym mediom Chip Fletcher z Uniwersytetu na Hawajach.

East Island była ważna dla lokalnego ekosystemu wraz z niedaleko położoną wyspą Tern Island, którą również zniszczył huragan. Zamieszkiwały ją zagrożone gatunki takie jak foki mniszki, a także żółwie zielone. Zwierzęta te straciły miejsca lęgowe. Naukowcy nadal szacują, jak jeszcze zniszczenie wyspy może wpłynąć na lokalny ekosystem, ale już teraz wiadomo, że straty są bardzo poważne. - pisze tvn24.pl

- Niektóre gatunki są odporne, ale tylko do pewnego stopnia - powiedział biolog Charles Littnan z Narodowej Administracji do spraw Atmosfery i Oceanu (NOAA).

East Island należała do French Frigate Shoals, który jest największym atolem Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Miała długość tylko jednego kilometra i szerokość 120 metrów.

- Tego typu przypadków wraz z ociepleniem klimatu będzie więcej - przyznał Fletcher w rozmowie z portalem Huffington Post

Żródło: tvn24.pl

Opublikowane: Październik 25th, 2018 11:02 am