Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach to jedna z najważniejszych placówek muzealnych na Kaszubach. Historia Muzeum Kaszubskiego sięga jeszcze czasów przedwojennych, kiedy to Franciszek Treder rozpoczął organizowanie w mieście wystawy swoich zbiorów. Otwarcie nastąpiło jednak dopiero w 1947 r. w budynku dawnego urzędu bezpieczeństwa. Eksponaty prezentowane są w ośmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast przedstawiono wytwory sztuki ludowej Kaszubów.

W 2019 r. do użytku został oddany budynek muzealny tzw. gospodarczy, który przeszedł gruntowną rewitalizację. W obiekcie tym mieszczą się: kuźnia Bazylego, wystawa pt. „Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta” oraz ekspozycje czasowe. Na poddaszu znajduje się sala konferencyjna.

Ekspozycje obejmują takie działy jak: rolnictwo, gospodarstwo domowe, garncarstwo, rybołówstwo, izba kaszubska, sztuka ludowa, posag panny młodej oraz Kaszubi i Kartuzi. W zbiorach muzeum znajduje się m.in. najstarszy w naszym kraju fragment materiału, pochodzący z epoki neolitu. Jest to mata wykonana z trzciny i łyka lipowego. Cenna jest także kolekcja XVIII-wiecznych czepców haftowanych srebrną i złota nicią. Muzeum, a także jego założyciel Franciszek Treder, za swoją pracę na rzecz kaszubszczyzny otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia. W 2001 placówka została wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów. Rocznie kartuskie muzeum odwiedza ok. 20 tys. turystów.

Dane kontaktowe:   Adres: Kościerska 1, 83-300 Kartuzy Telefon: 58 681 14 42  
  at-800-600-muzeum-kaszubskie_Easy-Resize.com

Opublikowane: Styczeń 4th, 2022 12:07 pm, ostatnia aktualizacja: Styczeń 5th, 2022 at 10:46 am