Holandia jest gotowa przyjąć migrantów ze statku Sea-Watch 3 ale na pewnych warunkach

holandia

Holandia poinformowała o gotowości przyjęcia części z 32 uchodźców dryfujących od 10 dni na Morzu Śródziemnym, na statku Sea-Watch 3. Statek należy do niemieckiej organizacji pozarządowej. Do tej pory przyjęcia migrantów odmówiły już Włochy, Malta, Hiszpania oraz również Holandia.

"Holandia jest gotowa ewentualnie przyjąć rozsądną liczbę migrantów, którzy znajdują się na statku Sea-Watch 3, pod warunkiem, że inne kraje europejskie zrobią to samo" - zadeklarował rzecznik prasowy holenderskiego ministerstwa bezpieczeństwa i sprawiedliwości Lennart Wegewijs.

W sobotę również Niemcy złożyły podobną obietnicę.

22 grudnia statek Sea-Watch 3 uratował z przeciekającego pontonu 32 migrantów. Wśród nich jest troje małych dzieci, troje nastolatków bez opieki oraz cztery kobiety. Migranci pochodzą z Nigerii. Libii. Wybrzeża Kości Słoniowej. Starali się przedostać przeciekającym pontonem z Afryki do Europy.

Trwają koordynowane przez Komisję Europejską negocjacje pomiędzy różnymi krajami europejskimi i szukamy rozwiązania tej sytuacji - poinformował Lennart Wegewijs. - Potrzebujemy strukturalnego i kolektywnego rozwiązania. Statki te nie mogą po prostu przewozić migrantów (...), domagając się pomocy w ostatniej chwili. To tak nie działa" - dodał, podkreślając, że "piłka jest po stronie Unii Europejskiej.

Źródło: fakty.interia.pl

Opublikowane: Styczeń 3rd, 2019 11:20 am