Hiszpański sąd uniewinnił Rosjan podejrzanych o związki z mafią

hiszpania-e1534158270202

Madrycki sąd Audiencia Nacional uniewinnił w piątek 17 obywateli Rosji podejrzanych o przynależność do mafii.

Według aktu oskarżenia 17 obywateli Rosji miało zajmować się w Hiszpanii praniem dla nich brudnych pieniędzy. Większość środków, którymi obracali oskarżeni, miała być kierowana na przedsięwzięcia w popularnych hiszpańskich kurortach.

Prokuratura wskazywała, że środki finansowe, jakie trafiały, głównie do branży nieruchomości na Balearach oraz na Costa del Sol, pochodziły z działalności przestępczej poza granicami Hiszpanii. Oskarżyciel żądał kary pięciu lat więzienia dla wszystkich podejrzanych.

Sąd stwierdził tymczasem, że przedstawiony materiał jest niewystarczający, aby uznać, iż oskarżeni mają związki z rosyjską mafią. Przyznał jednak, że grupy przestępcze z Rosji działają na terytorium Hiszpanii.

Wyrok madryckiego sądu kończy wieloletnie dochodzenie w sprawie o kryptonimie "Trojka", którą hiszpańska policja rozpoczęła pod koniec dekady lat 90. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i główne hiszpańskie media twierdziły, że działające w Hiszpanii rosyjskie mafie realizują polecenia KGB upłynniając w tym kraju środki z działalności przestępczej. Dziennik "El Pais" wskazywał, że trop w śledztwie wiedzie wprost do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Opublikowane: Październik 20th, 2018 11:41 am