Hiszpania: w Pirenejach ogłoszono alert przeciwlawinowy

Pireneje, Hiszpania 3W hiszpańskich Pirenejach ogłoszono ogłoszono stan zagrożenia lawinowego. Zamknięto górskie drogi łączące Hiszpanię z Francją. Śnieg odciął dojazd do dwóch wsi, hotelu i stacji narciarskiej.

W Pirenejach śnieg pada nieprzerwanie od czterech dni. Warstwa śniegu, szczególnie w wysokich partiach gór, przekroczyła już półtora metra. Dodatkowo opadom towarzyszy silny wiatr - o prędkości nawet 100 kilometrów na godzinę. Temperatura jest bliska zeru stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają, że mokry śnieg w każdej chwili może zacząć się obsuwać i powodując lawinę.

W ramach środków ostrożności wstrzymano ruch na kilkunastu górskich drogach prowadzących do Francji. Ponadto w zagrożonych lawinami regionach nie działają wyciągi narciarskie, a  z położonego na wysokości 1600 metrów hotelu w Panticosie, w Aragonii, ewakuowano wszystkich klientów. Niemożliwy jest dojazd do położonej wysoko w Pirenejach stacji narciarskiej Llanos de Hospital, nieopodal Hueski, w której odpoczywa ponad 60 narciarzy.

   

Opublikowane: Luty 7th, 2017 1:51 pm