Hiszpania: przy życiu zostało tylko czterech ujętych przez policję zamachowców

barca22sieKatalońska policja potwierdziła informację o śmiertelnym postrzeleniu ubiegłotygodniowego domniemanego sprawcy tragicznego zamachu w Barcelonie. Zamachowca odnaleziono i postrzelono podczas czwartego dnia poszukiwań, a okazał się nim Junes Abujakub, który w konsekwencji akcji zmarł podczas na stole operacyjnym w miejscowości Subirats, kilkadziesiąt kilometrów od Barcelony. 

Sprawca morderstwa 15 ludzi podczas akcji zatrzymania miał na sobie podejrzany pas, na którym mogły wisieć ładunki wybuchowe. Miejsce przebywania zbiega w czwartym dniu jego ucieczki wskazała mieszkanka miejscowości Subirats, mieszczącego się na zachód od Barcelony. Operacja policji trwała od godziny 16.00 do 18.20, kiedy potwierdzono zabicie czwartkowego zamachowca Junesa Abujakuba. Mężczyzna był winny zamordowania 14 osób na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas, a w jego ujęcie były zaangażowanie służby policyjne z całej Europy. Ponadto 23-letni morderca miał być członkiem grupy, która oprócz zabicia 15 osób, jest winna spowodowania poważnych obrażeń na 120 osobach zarówno w Barcelonie jak i mieście Cambrils.

Według hiszpańskich śledczych, to właśnie Abujakub kierował śmiercionośną furgonetką, która bezwiednie wjechała w tłum ludzi. Po opuszczeniu furgonetki, sprawca miał zabić katalońskiego działacza społecznego Paula Pereza i użyć jego forda focusa to kontynuowania ucieczki. W tym czasie potrącił funkcjonariuszkę policji w alei Diagonal, kontrolującej ruch uliczny. Najnowsze doniesienia potwierdzają ujęcie lub zabicie wszystkich 12 podejrzanych o spowodowanie ostatnich tragicznych wydarzeń w Hiszpanii. Pomimo to, policja nie zakończyła sprawy i nadal trwa operacja antyterrorystyczna. Na dzień dzisiejszy z dwunastu zamachowców, przy życiu zostało czterech aresztowanych.

Opublikowane: Sierpień 22nd, 2017 8:35 am