Hiszpania: Ponad 20 rannych w starciach w Barcelonie

barcelona

W Barcelonie 24 demonstrantów zostało lekko rannych w starciach, do których doszło w piątek wieczorem po decyzji hiszpańskiego Sądu Najwyższego o osadzeniu w areszcie pięciorga katalońskich polityków za ich rolę w próbie doprowadzenia do secesji regionu.

Według agencji AFP, w Barcelonie policja musiała użyć pałek, żeby nie dopuścić demonstrantów do budynku prefektury. Ratownicy poinformowali opinię publiczną, że w starciach pomiędzy protestującymi, a policją lekko rannych zostało 24 demonstrantów.

Protestujący palili zdjęcia króla Filipa VI, co w Hiszpanii jest przestępstwem, a także sędziego, który zadecydował o areszcie katalońskich polityków. Oprócz tego  nieśli katalońskie flagi i transparenty z napisami "Wolność dla więźniów politycznych".

Demonstracje spowodowane były decyzją Pablo Llarena, sędziego Sądu Najwyższego, który postanowił wszcząć proces przeciwko 25 katalońskim liderom politycznym, opowiadającym się za niepodległością regionu. Między innymi 13 liderom katalońskiego ruchu niepodległościowego sformułował formalne oskarżenia o "bunt".

Sędzia wyjaśniał, że nakaz aresztowania był niezbędny, ze względu na wysokie ryzyko ucieczki podejrzanych za granicę. Na ten moment w sądzie nie stawiła się na przykład Marta Rovira, numer 2 w kierownictwie proniepodległościowej partii Republikańska Lewica Kataloni, która według hiszpańskich mediów przebywa teraz w Szwajcarii. Oprócz niej za granicą schronił się również Carles Puigdemont i czterech jego byłych ministrów.

Opublikowane: Marzec 24th, 2018 2:37 pm