Hiszpania: Madryt wysyła dodatkowe siły porządkowe do Katalonii

barcelona

Hiszpański Minister Spraw Wewnętrznych wydał nakaz wysłania dodatkowych oddziałów policji do Katalonii. Mają one strzec porządku publicznego i podjąć niezbędne kroki, by zablokować organizację katalońskiego referendum niepodległościowego, gdyby zgodnie z deklaracjami katalońskiego rządu miało ono rzeczywiście dojść do skutku 1 października.

Wysłane posiłki mają wspomóc katalońskie oddziały policji, które również mają rozkaz nie dopuszczenia do referendum. Dodatkowi policjanci, których liczba nie została ujawniona, zostali przetransportowani do portu w Barcelonie na trzech statkach, na których będą zakwaterowani.

Władze centralne z Madrytu poinformowały rząd kataloński o podjętych krokach. Uznają one referendum za nielegalne przez niezgodność z hiszpańską konstytucją.

Napięcia na linii Madryt-Barcelona rosną po środowych aresztowaniu kilkunastu przedstawicieli katalońskiego rządu i konfiskacie 10 milionów kart do głosowania. Od czwartku trwają protesty w katalońskich miastach przeciwko aresztowaniom lokalnych działaczy niepodległościowych.

 

Opublikowane: Wrzesień 22nd, 2017 1:31 pm