Hiszpania: IS był wspierany ze sprzedaży zniszczonych antyków

Hiszp

Z prowadzonego przez policję w Madrycie i Barcelonie śledztwa wynika, że Państwo Islamskie (IS) dofinansowywało się ze sprzedaży w Hiszpanii elementów antycznych budowli zniszczonych przez terrorystów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Zatrzymanie właściciela antykwariatu oraz jednego z jego klientów potwierdziło tezę o istnieniu sieci osób powiązanych z IS, które wspierały jego działalność sumami ze sprzedaży antyków. Te wcześniej zostały zniszczone przez bojowników IS.“Obaj mężczyźni mają po 31 lat (...). Postawiono im zarzuty finansowego wspierania terroryzmu dżihadystycznego, przemytu oraz fałszowania dokumentów" - dowiedziała się madrycka gazeta. Z prowadzonego śledztwa wynika, że właściciel antykwariatu był dobrze zakamuflowanym sprzymierzeńcem terrorystów.

Mężczyzna, choć wypowiadał się publicznie jako ekspert od starożytnych dzieł sztuki, krytykując IS, stanowił ważny element międzynarodowej grupy, która wprowadzała do obrotu zniszczone przez terrorystów elementy zabytkowych obiektów. W przylegającym do jego antykwariatu magazynie policja znalazła duże ilości antycznych dzieł sztuki i fragmentów archeologicznych budowli pochodzących głównie z Libii.

Zdaniem śledczych duża liczba znalezionych w antykwariacie fałszywych faktur wystawionych rzekomo w różnych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu może świadczyć o tym, że zabytkowe przedmioty były często przewożone z miejsca na miejsce.

Opublikowane: Marzec 30th, 2018 9:58 am