Hiszpania: 170 dżihadystów może w najbliższym czasie wrócić do kraju

hiszpania-3-1024x724 3

Hiszpańskie służby bezpieczeństwa spodziewają się, że w najbliższym czasie do kraju powróci ponad 170 dżihadystów, którzy przez ostatnich kilka lat walczyli po stronie samozwańczego Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. 

Wczoraj opublikowany został raport hiszpańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DSN), z którego bezpośrednio wynika, że około 50 000 zagranicznych bojowników IS w najbliższym czasie będzie próbowało wrócić do krajów swojego pochodzenia, z czego 6000 poleci do Europy. Na ten moment do Hiszpanii powróciło już 37 z nich, z czego czterech z jest nieletnich, a 23 to kobiety.

W lutym tego roku dziennik "ABC' ustalił, że po stronie IS w Syrii walczyło co najmniej 240 hiszpańskich obywateli. W maju Kongres Deputowanych Hiszpanii z kolei zatwierdził zmiany w kodeksie cywilnym, które mają służyć do czynnej walki z terroryzmem. To właśnie dzięki tym nowym przepisom wyjazdy w celach propagowania dżihadyzmu stały się nielegalne, a co za tym idzie, karalne. Dodatkowo od momentu wejścia nowych przepisów, osoby, które wyjadą z kraju w takim celu - są traktowane, jak terroryści.

W tej samej nowelizacji zwiększono również minimalne i maksymalne kary za przynależność do organizacji terrorystycznej, odpowiednio z 5 do 6 lat i z 10 do 12. Zwiększono również do 15 lat karę za kierowanie taką grupą.

W najnowszym sprawozdaniu DSN można przeczytać, że dżihadyści w dalszym ciągu są aktywni na terenie Hiszpanii i werbują zwolenników radykalnego islamu, rozpowszechniając terrorystyczną propagandę.

Opublikowane: Lipiec 19th, 2018 12:25 pm