Helsinki: lepsza opieka medyczna dla nielegalnych imigrantów

FinlandiaRada miejska Helsinek zadecydowała, aby nielegalnym imigrantom i innym osobom niemającym prawa do ubezpieczenia, zwiększyć dostęp do usług medycznych świadczonych przez stołeczne placówki. 

Osoby te będą mogły m.in. uzyskać pomoc lekarską w chorobach przewlekłych, psychicznych, a także dostęp do szczepień. Obecnie mają oni prawo jedynie do pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Swoją decyzję przedstawicie rady argumentują poprawą bezpieczeństwa kraju, poprzez objęcie szczepieniami osób, które jak dotąd nie miały do tego prawa, czy udzielenie wsparcia bezdomnym podatnym na problemy psychiczne. Nie oznacza to pełnego dostępu do świadczeń, jedynie zapewnienie takich usług z jakich mogą korzystać np. osoby ubiegające się o azyl.

Przeciwnicy tej decyzji, argumentują, że może to doprowadzić do tzw. "turystyki zdrowotnej" w Helskinkach za pieniądze podatników i być dla miasta zbyt kosztowne. Fiński rząd planuje wydać w 2018 roku 5,3 mln euro na sfinansowanie kosztów udzielenia pomocy osobom bez prawa do ubezpieczenia.

Opublikowane: Grudzień 1st, 2017 10:22 am, ostatnia aktualizacja: Grudzień 1st, 2017 at 10:26 am