Heathrow: kradzież starodruków wartych ponad 2 mln zł

HeathrowLondyński Scotland Yard prowadzi śledztwo w sprawie 160 starodruków, które zostały skradzione z magazynu w pobliżu lotniska Heathrow. Ich wartość szacuje się na 2 miliony funtów. Wśród skradzionych eksponatów jest egzemplarz drugiego wydania "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika.

Złodzieje włamali się do magazynu przez dachu, a następnie opuścili się na linach kilkanaście metrów, unikając w ten sposób uruchomiania alarmu. Eksperci nie wykluczają, że była to kradzież na zlecenie. Złodzieje wybrali tylko te książki, które miały sporą wartość antykwaryczną, odrzucając te mniej cenne.

Książki, pochodzące z XV i XVI, wieku miały zostać przetransportowane do Kalifornii na Międzynarodowe Targi Antykwaryczne. Wartość samego dzieła  Mikołaja Kopernika została oszacowana na ok. 215 tysięcy funtów, czyli ponad milion złotych. Oprócz tego w zbiorach znajdowały się również dzieła Galileusza czy Dantego. Według ekspertów jest mało prawdopodobne, by książki trafiły do antykwariatów - najprawdopodobniej pojawią się na czarnym rynku.

Opublikowane: Luty 13th, 2017 12:45 pm