Grecja: służby uratowały 32 tureckich uciekinierów na M. Egejskim

Oinousses

Grecka straż przybrzeżna poinformowała, że w piątek przejęła ponton z 32 Turkami na pokładzie u wybrzeży wyspy Oinousses. Greckie władze nie potwierdziły jeszcze informacji, że są to osoby sprzeciwiające się polityce tureckich władz. Osoby te czują się zagrożone w Turcji i będą ubiegać się o azyl.

Służby umieściły uciekinierów na wyspie Chios, gdzie znajduje się ośrodek rejestracji migrantów i uchodźców docierających do Grecji drogą morską z Turcji. Policja aresztowała jedną z osób, która miała być przemytnikiem ludzi.

Wydarzenie to miało miejsce kilka dni po pierwszej od 65 lat wizycie tureckiego prezydenta na greckiej ziemi. Podczas niej Erdogan wyraził niezadowolenie z niechęci greckich władz do ekstradycji dezerterów z tureckiej armii. W lipcu 2016 r. doszło do puczu wojskowego, podczas którego 8 oficerów zbiegło do Grecji z użyciem helikoptera, gdy jasne było, że pucz skończy się fiaskiem.

Oba kraje współpracują jednak w hamowaniu napływu uchodźców i migrantów z Turcji do Grecji - pierwszego kraju Unii Europejskiej.

 

Opublikowane: Grudzień 17th, 2017 12:38 pm