Francja: XVIII wieczny wazon sprzedany za 16,2 milionów euro

francja

XVIII wieczna chińska waza sprzedana za 16,2 miliona euro w paryskim Sotheby. Przetrwała całe lata, leżąc... w pudełku po butach.

Eksperci twierdzą, że wazon ten zrobiony został z porcelany jeszcze za czasów imperatora Qianlong'a z dynastii Qing i momencie sprzedaży znajdował się w idealnym stanie. Według Oliviera Velmiera, eksperta od spraw sztuki azjatyckiej, to jedyny znany przypadek, żeby na podobnym naczyniu znajdowała się aż taka ilość detali. To dlatego jego cena wywoławcza na aukcji wynosiła 500 000 euro.

Co ciekawe ten drogi okaz przez całe lata leżał zamknięty na poddaszu, w pudełku po butach. Należał do rodziny, która otrzymała go jeszcze w XIX wieku. Właściciel antyku mówi, że wazon  przez całe dekady leżał na strychu tylko dlatego, że nie podobał się ani jemu, ani jego dziadkom. Antyk nadal przebywał w pudełku po butach, kiedy został pokazany ekspertom.

Wazon zakupiony został przez młodego, chińskiego kolekcjonera, który na aukcję przyszedł osobiście. Cena, którą zapłacił jest największa w historii domów aukcyjnych w Paryżu.

Opublikowane: Czerwiec 12th, 2018 12:41 pm