Francja: Sąd Najwyższy podtrzymuje orzeczenie o zapewnienie podstawowych środków sanitarnych dla migrantów

calais31lip

Francuski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek rządu o niezaopatrywanie w wodę i urządzenia sanitarne setek bezdomnych migrantów przy porcie w Calais, północna Francja. 

Rada Regionu oświadczyła na piśmie, że odmowa zapewnienia ww. podstawowych środków do egzystencji stanowi o braku poszanowania dla podstawowych praw człowieka i jest najmocniej nielegalna. Rada przyznaje, że migranci, którzy znajdują się aktualnie w stanie nędzy i wyczerpania, nie mają jednocześnie dostępu do wody, pryszniców, czy toalet i nie mogą przez to utrzymywać stanu jakiejkolwiek czystości. Z tego powodu notuje się różne choroby skóry, zakażenia ran oraz choroby psychiczne.

Sąd podtrzymał wniosek Rady Regionu z 26 czerwca, uznany wcześniej przez sąd miasta Lille, by zaopatrzyć migrantów w wodę, toalety oraz prysznice. Sąd w Lille jednocześnie zażądał, by migranci szukający azylu we Francji otrzymali wolne miejsce w państwowym centrum dla ubiegających się o ten status. Kilkuset migrantów rozbiło się wokół miasta Calais, głównie w celu przejechania ciężarówkami się przez Kanał La Manche do Wielkiej Brytanii. Władze w Calais apelowały przeciwko orzeczeniu sądu w Lille mówiąc o aktach bestialstwa i wandalizmu, które spotkały miasto rok wcześniej. W imieniu migrantów i podstawowych praw człowieka zareagowały m. in. organizacje niepaństwowe.

Obecny rząd prowadzi zdecydowaną politykę wobec aktualnego porządku u wybrzeża Calais, a minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb podkreśla, że pozwoli, by przez migrantów miasto podupadło. W ostatnim tygodniu prezydent Emmanuel Macron zapowiedział jednak, że do końca roku znajdzie miejsca schronienia dla bezdomnych.

Opublikowane: Lipiec 31st, 2017 2:20 pm