Francja: protesty przeciwko polityce prezydenta Macrona

Paryż, Francja

Według centrali związkowej CGT w całej Francji około ćwierć miliona osób wzięło udział w sobotnich manifestacjach, które miały na celu przeciwstawienie się polityce prezydenta Emmanuela Macrona. W samym Paryżu protestować miało aż 80 tysięcy osób. Policja z kolei mówi o tym, że liczby były aż czterokrotnie mniejsze.

Philippe Martinez, szef centrali związkowej CGT mówi, że marsze i wiece miały odbyć się w co najmniej 160 francuskich miastach. Zorganizowano je w ramach wspólnego protestu przeciwko polityce gospodarczej Macrona. Manifestujący uważają ją bowiem za probiznesową i zwyczajnie brutalną.

Oprócz tego prezydentowi zarzuca się, że wspiera on reformy faworyzujące uprzywilejowane, najbogatsze warstwy społeczeństwa. Oskarża się go o to, że stara się zlikwidować usługi publiczne i dopuszcza brutalne traktowanie przez policję mieszkańców co biedniejszych dzielnic.

Macron, wypowiadając się na temat zarzutów, informuje, że forsowane przez niego zmiany gospodarcze mają zwiększyć globalną konkurencyjność Francji. Zaznacza również, że "żadne nieporządki go nie zatrzymają, a spokój powróci".

Do pilnowania porządku na ulicach Paryża zmobilizowano ponad 1500 policjantów. Zrobiono to, by nikt nie prowokował uczestników marszu ani nie zakłócał oficjalnie odbywającego się protestu. W sumie policja zatrzymała 35 osób, część z nich miała mieć bowiem "wyposażenie", mogące służyć do niszczenia mienia oraz maski lub kominiarki, mające ukryć ich twarze.

 

Opublikowane: Maj 28th, 2018 2:15 pm