Francja: nie żyje policjant, który wymienił się za zakładnika

trebes

Nie żyje podpułkownik Arnaud Beltrame, który w piątek dobrowolnie zgłosił się na wymianę za jednego z zakładników, przetrzymywanych przez uzbrojonego napastnika. W ten sposób liczba ofiar zamachu w Tebes, na południu Francji wzrosła do czterech.

Według informacji, podanych przez francuskie władze, sprawcą ataku jest 26-letni Redouane Lakdim, twierdzący, że jest "żołnierzem Państwa Islamskiego". To właśnie on w piątek przed południem zabił pasażera i poważnie ranił kierowcę samochodu, który porwał spod Carcassonne. Następnie już w samym Carcassonne ostrzelał policjantów, po czym po godzinie 11.00 wziął zakładników w supermarkecie w Trebes. W sklepie podczas ataku przebywało około 50 osób. Napastnik zabił tam jednego z pracowników i klienta.

Gdy na miejsce dotarły siły bezpieczeństwa, podpułkownik policji Beltrame zaproponował wymianę siebie za jedną z zakładniczek. Udało mu się wtedy ukryć przed napastnikiem włączony telefon komórkowy, dzięki któremu zachował kontakt z policją na zewnątrz.

Według agencji AFP, około godziny 14.00 Ladkim postrzelił policjanta i zadał mu kilka ciosów nożem. To właśnie wtedy Beltrame został poważnie ranny.  Gdy z supermarketu zaczęły dochodzić odgłosy strzałów, do akcji wkroczyły elitarne jednostki i zabiły napastnika. Podczas akcji obrażenia odniosło dwóch wojskowych.

Sam Arnaud Beltrame zmarł w szpitalu sobotniego ranka. Niedługo po tym zmarłemu policjantowi hołd oddał prezydent Emmanuel Macron, nazywając go "bohaterem, zasługującym na szacunek i podziw całego narodu". Głowa państwa w oświadczeniu dodała również, że zachowanie Beltrame było dowodem na "odwagę i wyjątkowe poświęcenie".

Opublikowane: Marzec 24th, 2018 12:49 pm