Francja: kolejna napaść zradykalizowanego więźnia na strażników

Francja

W poniedziałek zakładzie karnym w Mont-de-Marsan w południowo-zachodniej Francji doszło do ataku więźnia na strażników. Siedmioro z nich zostało rannych.
Do ataku doszło w czasie protestów, jakie strażnicy więzienni organizowali w wielu zakładach w całym kraju. Ich głównymi postulatami były właśnie zwiększenie bezpieczeństwa pracy.
Do obezwładnienia agresywnego więźnia potrzeba było dziewięciu osób. Do szamotaniny doszło, gdy skazany udawał się na trening sportowy i przechodząc przez bramkę bezpieczeństwa uruchomił alarm, po czym nie pozwalał poddać się kontroli osobistej. Choć nie był uzbrojony, spowodował złamania u trzech strażników, a czworo jest posiniaczonych.
Napastnik miał odsiadywać wyrok za morderstwo, a nie za terroryzm. To w więzieniu miał ulec radykalizacji w otoczeniu innych osadzonych.

Podobne zdarzenie miało miejsce 11 stycznia w zakładzie o zaostrzonym rygorze w Vendin-le-Vieil. Tam trzech strażników odniosło rany w ataku ostrym narzędziem przez islamistę Christiana Ganczarskiego - Niemca polskiego pochodzenia. Odpowiada on za organizację ataku terrorystycznego na synagogę na wyspie Dżerba w Tunezji w 2002 roku. Zginęło wtedy 21 osób.

Służby penitencjarne we Francji przyznają, że nie radzą sobie z rosnącym problemem postępującej radykalizacji osadzonych.

Opublikowane: 16 stycznia, 2018 3:58 pm