Francja: ewakuacja w Chamonix z powodu zagrożenia lawinowego

chamonix_francja

Ponad sto domków narciarskich zostało objętych planem ewakuacji w Chamonix. Powodem jest maksymalny poziom zagrożenia lawinowego w masywie Mont Blanc.

"To nietypowa sytuacja. W ciągu 45 dni odnotowaliśmy tyle opadów, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy" - mówił o sytuacji mer Chamonix Eric Fournier.

Zamknięte zostały drogi w dolinie Chamonix w kierunku Szwajcarii. Wiele miejscowości jest odciętych od świata. Nie działają trasy narciarskie. Plan ewakuacji obejmuje około stu chatek, lecz nie wszystkie są obecnie zajęte.

Lokalne władze zabroniły  wychodzenia z domów turystom i mieszkańcom zagrożonych. "Do południa skontaktowaliśmy się z ponad tysiącem właścicieli lub mieszkańców. Poprosiliśmy ich, by zostali w domach oraz by na odsłoniętych elewacjach pozamykali okiennice" - dodał Fournier.

To już drugi podczas tej zimy najwyższy stopień zagrożenia lawinowego w masywie Mont Blanc. Pierwszy raz ogłoszony został po przejściu orkanu Eleanor na początku stycznia.

Zagrożone lawinami są również inne kraje alpejskie. W niektórych rejonach Szwajcarii, Austrii i Niemiec również ogłoszono stany alarmowe.

Opublikowane: 23 stycznia, 2018 10:57 am, ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2018 at 11:06 am