W czasie spotkania Premier, rządzący na zachodnie kraju, oraz kontrolujący południowe i wschodnie regiony Libii Generał utrzymywali najbardziej serdeczne i przyjazne stosunki, chętnie pozując do wspólnych zdjęć. Prezydent Francji rozumie i wspiera rolę afrykańskiego państwa jako faktycznego i aktywnego przeciwnika organizacji terrorystycznych. Strony zdają sobie jednocześnie sprawę z natychmiastowej potrzeby normalizacji presji migracyjnej z Afryki do Europy. Podczas rozmów występowali również: nowy wysłannika ONZ do spraw Syrii Ghassan Salame i Minister Spraw Zagranicznych Francji - a były Minister Obrony - Jean-Yves Le Drian.

Fajizem Mustafą as-Saradż został premierem Libii w maju 2016 r., a jego głównym przeciwnikiem był dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) Gen. Haftar. Od wybuchu chaosu jaki objął Libię po obaleniu Muammara Kadafiego od 2011, porozumienie pomiędzy dwoma głównymi siłami staje się jedną z pierwszych konstruktywnych dróg do rządzenia państwem.

Gen. Haftar to dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), który stopniowo zdobywał kolejne obszary w południowej i wschodniej części Libii, rzucając wyzwanie uznawanemu przez społeczność międzynarodową rządowi jedności narodowej. Choć rząd ten działa w Trypolisie na zachodzie kraju od marca 2016 roku, to większa część Libii jest nadal pogrążona w chaosie.