Francja: Cezary rozdane - podczas gali nie zabrakło politycznych akcentów

Paris
W piątek w paryskiej Salle Pleyel odbyła się 42. gala wręczenia Cezarów. Są to nagrody francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, uważane za francuski odpowiednik Oscarów. Podczas gali nie obyło się bez politycznych akcentów. 
Najlepszym filmem został okrzyknięty dreszczowiec "Elle", a Isabelle Huppert, która wcieliła się w nim w główną rolę, uznana została za najlepszą aktorkę. Najlepszym aktorem został Gaspard Ulliel za rolę homoseksualisty w filmie kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana "To tylko koniec świata" (Dolan odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera). Najlepszym filmem zagranicznym został ogłoszony brytyjski flm "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha. Laureatem honorowego Cezara za całokształt twórczości został George Clooney. Aktor wykorzystał okazję by skrytykować politykę Donalda Trumpa i wygłosić apel o obronę wolności demokratycznych. Wspominał też o zagrożeniu atakami terrorystycznymi.

Przy okazji wręczania cezara za najlepszy dokument, którego uzyskał film "Dziękuję szefie" poruszono kwestie poszukiwania taniej siły roboczej i przenoszenia fabryk do bardziej opłacalnych krajów, nie zważając na utratę pracy przez własnych obywateli. Jeszcze przed rozpoczęciem gali pojawiły się kontrowersje dotyczące prowadzącego - w rezultacie gala odbyła się bez prowadzącego. Roman Polański, pod naciskiem środowisk feministycznych zrezygnował z tej funkcji.

 

Opublikowane: Luty 25th, 2017 10:02 am, ostatnia aktualizacja: Luty 25th, 2017 at 11:40 am