Filipiny: senator Leila De Lima zatrzymana w ramach śledztwa

filipiny_senator

Główną przeciwniczkę prezydenta Filipin Rodrigo Duterte, senator Leila de Lima,  zatrzymano w piątek w ramach śledztwa, którego celem  jest zwalczenie oponentów rządzącego przywódcy. Zarzuca się jej również udział w przemycie narkotyków.

Lima, pozostająca od lat w sporze z prezydentem, sprzeciwia się prowadzonej od siedmiu miesięcy przez Duterte krwawej wojnie z narkotykami, odpiera wszystkie zarzuty.

W oświadczeniu senator przekazała, że to zaszczytem jest dla niej bycie uwięzioną za sprawy, o które walczy.

57-letnia de Lima - była minister sprawiedliwości i szefowa filipińskiej komisji praw człowieka - zapowiedziała również, że "w odpowiednim czasie prawda wyjdzie na jaw". W nocy z czwartku na piątek spała w swoim biurze w Senacie, a rano oddała się w ręce uzbrojonych policjantów.

Postępowanie przeciw senator wszczęto w zeszłym tygodniu, w związku z podejrzeniami o jej udział w działalności organizacji zajmującej się przemytem narkotyków, w czasach gdy pełniła urząd minister sprawiedliwości za rządów poprzedniego prezydenta Benigno Aquino.

Ponad 7600 osób zostało zabitych, od kiedy Duterte rozpoczął przed siedmioma miesiącami swą "wojnę z narkotykami", przy czym ponad 2500 osób straciło życie w policyjnych operacjach. Prezydent zapowiada też przywrócenie kary śmierci, która na Filipinach została zniesiona w 2006 roku.

Większość złapanych handlarzy narkotyków jest poddawana egzekucji bez sądu.

Opublikowane: Luty 24th, 2017 4:24 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 25th, 2017 at 1:48 pm