Filipiny: katastrofa śmigłowca Sił Powietrznych

katastrofa-smiglowca-w-puerto-princesa

We wtorek, w rejonie Puerto Princesa, na filipińskiej wyspie Palawan, rozbił się śmigłowiec W-3 Sokół. Na pokładzie znajdowało się 12 osób. Cztery są poważnie ranne.

Zdarzenie miało miejsce około godziny 14.42. Jego powodem była awaria jednego z silników. Do czasu wyjaśnienia jej przyczyn pozostałe 6 śmigłowców Filipińskich Sił Powietrznych pozostanie na ziemi.

Sokół przygotowywał się do ASEAN Chief of Justices Conference. Odbywał lot rozpoznawczy przed konferencją, która będzie miała miejsce na wyspie 10 listopada.

Na pokładzie była załoga i funkcjonariusze filipińskiej policji wysokiej rangi. Pilot zmuszony był lądować awaryjnie w miejscowości Sitio Sabang, na polu ryżowym. Maszyna przewróciła się, niszcząc główny wirnik i uszkadzając kabinę, w której znajdowali się ludzie. Życie rannych nie jest zagrożone.

Awaria silnika była również przyczyną wypadku innego Sokoła, w którym zostały ranne dwie osoby. Rozbił się on niedaleko bazy lotniczej Camp Ranao w 2014 roku.

Filipiny mają 8 śmigłowców PZL W-3A Sokół zakupionych w latach 2012-2013. Maszyny miały kosztować państwo to ok. 64 mln dolarów.

Opublikowane: Listopad 9th, 2016 2:48 pm