Ekstradycja z Ekwadoru do Polski - morderca sprzed lat złapany

EkwadorAresztowano oraz dokonano ekstradycji z Ekwadoru do Polski, podejrzanego 56-letniego Romana G. To kolejne kroki w sprawie zabójstwa sprzed dziewięciu lat - ciało ofiary znaleziono w walizce w jednym z kanałów Amsterdamu.

W 2008 roku w Amsterdamie z kanału Lutkemeerweg wyłowiono ciało mężczyzny. Zwłoki dryfowały w walizce. Jak się okazało, mężczyzna został zamordowany. Przyczyną śmierci były dwie rany zadane w klatkę piersiową.

Holenderska policja ustaliła, że ofiara to pochodzący z Gdyni 38-letni Dariusz R.

Do gdańskiej prokuratury oraz Centralnego Biura Śledczego Policji sprawa trafiła w 2012 roku. Ustalono wtedy, że Dariusz R. miał rozległe, międzynarodowe kontakty przestępcze, związane z narkotykami. Był on także zamieszany w porwanie mężczyzny na terenie Hiszpanii. Najprawdopodobniej, to właśnie porwanie było przyczyną zabójstwa.

Śledczy wydali za sprawcą krajowy i międzynarodowy list gończy. Roman G. ukrywał się siedem lat. W 2016 roku został zatrzymany na terenie Ekwadoru.

W sierpniu 2017 roku, zapadła zgodę na ekstradycję sprawcy z Ekwadoru do Polski.

Podejrzany został doprowadzony do gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Usłyszał tam zarzut zabójstwa Dariusza R. Na wniosek prokuratury, sąd aresztował podejrzanego do 15 lutego 2018 roku. Grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

Opublikowane: Listopad 24th, 2017 11:18 am