Egzekucja w Bahrajnie - skazano trzech szyitów skazanych za zabicie policjantów

bahrajn-manama

W niedzielę w Bahrajnie stracono trzech szyitów skazanych za przeprowadzenie w 2014 roku zamachu bombowego, w którym zginęło trzech policjantów (dwóch pochodzących z Bahrajnu i jeden ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich). To pierwszy w tym kraju wykonany wyrok śmierci od 2010 roku.

Kilka dni temu sąd najwyższy potwierdził zasadność orzeczenia skazującego w ich sprawie. Jak informuje państwowa agencja BNA, egzekucja została przeprowadzona z zachowaniem wszelkich procedur - w obecności sędziego, lekarza i muzułmańskiego duchownego. Akt ten został potępiona i skrytykowany przez obrońców praw człowieka, którzy podkreślili, że to wydarzenie może negatywnie wpłynąć na sytuację wewnętrzną kraju.

W Bahrajnie od początku 2011 roku bardzo często odbywają się masowe prodemokratyczne protesty, organizowane głównie przez szyicką większość. Protestujący postulują o zorganizowanie wolnych wyborów i przekształcenie absolutystycznego ustroju państwa w monarchię konstytucyjną. Dotychczas sunnickim władzom udało się stłumić wszelkie wystąpienia.

Opublikowane: Styczeń 15th, 2017 1:45 pm, ostatnia aktualizacja: Styczeń 16th, 2017 at 9:12 am