Egipt: Prezydent-generał będzie miał rywala w wyborach w 2018 r.

egipt

Choć wybór Abdel Fattaha as-Sisiego na kolejną kadencję prezydentury wydaje się formalnością, najprawdopodobniej będzie on miał innego sekularnego kandydata. Będzie to test popularności Sisiego w dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego w Egipcie.

Rywalem prezydenta-generała Sisiego ma być prawnik i działacz na rzecz praw człowieka Khalid Ali. Jego kandydatura zostanie prawdopodobnie oficjalnie ogłoszona w poniedziałek. Negocjacje wśród sekularnej opozycji nt. odpowiedniego kandydata trwały od wielu miesięcy.

Generał Abdel Fattah as-Sisi doszedł do władzy dokonując puczu wojskowego w 2013 r. Kierowana przez niego armia obaliła pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Muhammada Mursiego po zaledwie roku rządów, gdy ten wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego polityk zaczął wprowadzać zmiany oparte o szariat.

Od tego czasu Egipt Sisiego prowadzi represyjną politykę wobec ugrupowań islamistycznych. W imię walki z terroryzmem znacznie ograniczono jednak podstawowe wolności obywatelskie, w tym m.in. niezależność prasy.

Opublikowane: Listopad 4th, 2017 2:08 pm