Egipt: liczba ofiar przekroczyła 300 osób. Zamachowcy mieli flagę Państwa Islamskiego

Egipt

Bilans ofiar śmiertelnych po wczorajszym zamachu wzrósł do 305 osób. W wyniku ataku na meczet na  półwyspie Synaj zmarło 27 dzieci. Dziś rozpoczełą się w Egipcie żałoba narodowa.

Według prokuratury zamachowcy mieli flagę Państwa Islamskiego. Było ich od 25 do 30. Zdetonowali ładunek wybuchowy przed wypełnionym wiernymi meczetem w Bir al-Abd. Gdy ludzie zaczęli uciekać, zaczeli do nich strzelać. Nastepnie atakowali karetki pogotowia, które przyjechały pomóc poszkodowanym.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi wstepnie zapowiedział, że planuje powstanienie pomnika upamiętniającego  ofiary. W ramach odwetu egipcka armia przeprowadziła naloty na tereny w pobliżu miejsca zamachu, na wschodzie Synaju.  Od dawna trwają tam walki z egipskim odłamem Państwa Islamskiego. Dziś mają odbyć się pierwsze pogrzeby ofiar.

Jak do tej pory najbrutalniejszym zamachem terrorystycznym w historii Egiptu był atak bombowy z 31 października 2015 roku. Lecący do Petersburga rosyjski samolot rozbił się 23 minuty po wylocie z Szarm el-Szejk z powodu eksplozji pozostawionej na pokładzie bomby. Zginęły wtedy 224 osoby.

Opublikowane: Listopad 25th, 2017 12:58 pm