Egipt: As-Sisi wystartuje w kolejnych wyborach prezydenckich

Egipt

Urzędujący prezydent Egiptu generał Abdelfattah as-Sisi oświadczył, że zamierza ubiegać się o drugą 4-letnią kadencję w wyborach, które zostały rozpisane w ekspresowym tempie na 26-28 marca br. Choć jego zwycięstwo wydaje się przesądzone, kolejni politycy zgłaszają swoje kandydatury.

Sisi wezwał obywateli do urn, by "zabezpieczyli doświadczenia demokracji, która rozpoczęła się 4 lata temu". Odmienną opinię wydał były dowódca sił zbrojnych Sami Anan, który wezwał instytucje społeczne i wojskowe do "zachowania neutralności wobec kandydatów oraz by nie trzymały się niekonstytucyjnych rozwiązań prezydenta, który opuści stanowisko za kilka miesięcy".

Sisi doszedł do władzy w 2014 r., wcześniej w 2013 r. obalając na drodze wojskowego przewrotu pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta - wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Morsiego. W czasie jego rządów przestrzeganie praw człowieka uległo znacznemu pogorszeniu. Aresztowano ok. 60 tys. osób, ograniczono wolność prasy i zgromadzeń, pojawiają się informacje o nagłych zniknięciach osób nieprzychylnych reżimowi.

Były premier Ahmed Shafik wycofał się z wyścigu, prawdopodobnie na skutek nacisków i gróźb obecnego rządu. Miał on być wcześniej zamieszany w afery korupcyjne, które w przeciwnym wypadku mogłyby zostać upublicznione.

Innymi kandydatami są lider opozycji i działacz na rzecz praw człowieka Khaled Ali oraz specjalista ds. przemysłu kosmicznego Essam Heggy.

Opublikowane: 20 stycznia, 2018 12:05 pm