Donald Trump podpisze ustawę o sankcjach wobec Rosji

trump29lipJak poinformował w piątek Biały Dom, Donald Trump zamierza podpisać ustawę wprowadzającą sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej.

We wtorek ustawa zaostrzająca sankcje wobec Rosji została uchwalona zdecydowaną większością głosów w Izbie Reprezentantów. W czwartek ustawę przyjął także Senat.

W wyniku jej postanowień, zostaną wprowadzone nowe sankcje na członków władz rosyjskich, w związku z próbami wpływania na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, rozszerzone zostaną także sankcje ekonomiczne.

Oświadczenie Białego Domu  kończy spekulację, które wskazywały, że prezydent Trump nie podpisze ustawy, ze względu na chęć zachowania elastyczności w relacjach z Moskwą.

Decyzja spotkała się z odpowiedzią administracji rosyjskiej. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało nałożenie nowych sankcji za „niezgodne z prawem”, a także zażądało zmniejszenia amerykańskiego personelu w placówkach w Rosji.

Krytycznie wobec zaostrzenia sankcji wypowiedziała się Komisja Europejska, obawiająca się, że będą miały negatywne skutki dla europejskich, w szczególności biorących udział w rosyjskich projektach energetycznych". Krytycznie na ten temat wypowiedział się również szef niemieckiej dyplomacji.

Opublikowane: Lipiec 29th, 2017 1:35 pm