Donald Trump oskarżony o łamanie konstytucji

Waszyngton

Waszyngtońska organizacja wyższej użyteczności publicznej Citizen for Responsibility and Ethics (Obywatele na rzecz Odpowiedzialności i Etyki) złożyła pozew przeciw Donaldowi Trumpowi, argumentując, że przyjmowanie przez jego firmy płatności od obcych rządów jest sprzeczne z konstytucją Stanów Zjednoczonych.

Agencja Associated Pres wskazuje, że chodzi m.in. o płacone przez zagranicznych dyplomatów rachunki za pobyty w hotelach Trumpa i o wnoszone przez rządy innych państw opłaty za wynajem powierzchni w jego budynkach.

Norm Eisen, b. doradca Obamy w dziedzinie etyki komentuje, że "prezydent nie może otrzymywać gotówki i innych świadczeń od zagranicznych rządów. (...) Tymczasem Donald Trump stale otrzymuje wpłaty od obcych rządów, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie".

Oskarżony utrzymuje, że pozew jest bezpodstawny. Jego doradcy podkreślają, że Trump przed zaprzysiężeniem na prezydenta USA wycofał się z zarządzania swoimi przedsiębiorstwami i nie ma wpływu na ich obecne operacje.

Opublikowane: Styczeń 23rd, 2017 8:10 pm, ostatnia aktualizacja: Styczeń 23rd, 2017 at 8:55 pm