Dochodzenie w sprawie manifestacji narodowców na terenie obozu Auschwitz

wikimedia-commons-pimke-auschwitz_ii_birkenau

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie zgromadzenia narodowców, w którym wziął również udział Piotr Rybka. Narodowcy zebrali się przed obozem Auschwitz w 74. rocznicę wyzwolenia obozu. Są podejrzani o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym lub rasowym.

- Zarejestrowano przebieg tego zgromadzenia. Policja dokonała wstępnej analizy zapisów rejestratorów, po której uznała za właściwe przekazanie całości materiału do prokuratury celem podjęcia decyzji, co dalej robić w tej sprawie. My - również po wstępnej analizie tego materiału - stwierdziliśmy, że niektóre wypowiedzi uczestników tego zgromadzenia mogą wyczerpywać znamiona przestępstwa - poinformował zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka.

Prokurator dodaje, że uczestnicy zgromadzenia są podejrzani o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym lub rasowym. Prokurator Słomka dodaje również, że z powodu podejrzenia, prokuratura poleciła w poniedziałek, wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. Podkreśla również, że prokuratura będzie nadzorować śledztwo.

Zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, pod bramą obozu z dworca kolejowego przemaszerowała grupa ok. W kontr proteście udział wzięły cztery osoby. Miały one przy sobie transparent z napisem “Faszyzm stop!” oraz flagę Izraela. W uroczystościach udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki wraz z ambasadorami Rosji i Izraela.

Osobą, która zainicjowała marsz, był Piotr Rybak. Twierdził, że "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę".

- Czy my jesteśmy krajem niepodległym? Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić - tak - według relacji "Gazety Wyborczej" - wykrzykiwał Piotr Rybak.

Policja po manifestacji narodowców, poinformowała, że Piotr Rybak nie miał zgody na zgromadzenie na terenie byłego obozu  Auschwitz.

-Zgromadzenie Piotra Rybaka odbywało się na terenie miasta poza granicami Obozu i zgodnie z ustawą zgodę wyraził Prezydent Miasta Oświęcimia - poinformował w mediach społecznościowych mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Opublikowane: Styczeń 29th, 2019 9:06 am