Dania: wprowadzono obowiązkowe nauczanie dzieci imigrantów

Wikimedia Commmons - Bwag - imigranci uchodźcy w Niemczech

W Danii wprowadzono obowiązkowe nauczanie dzieci z miast, zamieszkanych przez duże skupiska imigrantów. Do szkół mają one pójść zaraz po tym, jak skończą roczek. W sytuacji, gdy nie będą się pojawiać na zajęciach - ich rodzice stracą zasiłek.

Nowa polityka, uzgodniona również z partiami opozycji, ma zobowiązywać rodziców z imigranckich gett do wysyłania dzieci, które skończyły rok do ośrodków edukacji, gdzie mają spędzać 25 godzin tygodniowo. Maluchy mają się tam uczyć języka oraz przyswajać wiedzę na temat demokracji, równości oraz głównych duńskich świąt, w tym Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy.

Normalnie dzieci w Danii rozpoczynają 10 letnią naukę, mając lat 6, lecz to rodzice wybierają sposób edukacji maluchów. Teraz to się jednak zmieni. Rodzice, mieszkających w dzielnicach oficjalnie nazywanych gettami będą mieli obowiązek zapisania swoich dzieci na wyżej wspomniane zajęcia. Rząd Danii zapowiedział już, że jeśli rodziny nie zastosują się do nowych zasad, stracą zasiłki na dzieci.

Problem z integracją imigrantów, pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu, w Danii trwa już od ponad dekady. Według danych duńskich władz z 2017 roku liczba imigrantów spoza państw Zachodu wynosi tam 66,5%. To oznacza, że tacy imigranci stanowią 8,7% ludności Danii, która na ten moment liczy 5,7 mln mieszkańców.

Opublikowane: Maj 29th, 2018 10:05 am