Czy Rosja przygotowuje się do wojny czy robi pokaz siły?

Rosja1

Portal fakty.pl stawia pytanie czy Rosja szykuje się do wojny, czy jedynie ma zamiar postraszyć potencjalnych przeciwników. Rosyjska Flota Czarnomorska poinformowała w poniedziałek, że na anektowanym Krymie prowadzą szkolenie załóg przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał i Bastion. Poprzez obsługę systemów, mają przećwiczyć przeprowadzanie ostrzałów umownych celów morskich.

„Na krymskich poligonach przygotowania bojowego obsługa przeciwokrętowych systemów rakietowych obrony wybrzeża Bastion i Bał Floty Czarnomorskiej prowadzi planowe ćwiczenia we współdziałaniu z mobilnymi zespołami systemów rozpoznania sytuacji na morzu i w powietrzu” – służby oświadczyły w oświadczeniu prasowym.

W oświadczeniu poinformowano również, że załogi ćwiczą zadania, które są związane m.in. z rozlokowaniem baterii rakietowych na różnego typu pozycjach, identyfikowaniem celów nawodnych, przygotowywaniem baterii do wykonywania ostrzałów rakietowych w różnych warunkach.

W zeszłym tygodniu w rosyjskich mediach opublikowano nagrania, na których widać przejazd systemów Bał. Media poinformowały również, że rakiety są przewożone do Kerczu na Krymie. Na półwyspie, Rosja rozmieściła dodatkowy, czwarty dywizjon systemów S-400.

Po wydarzeniach w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej pojawiły się doniesienia o rozlokowanych dodatkowych rodzajach uzbrojeń w tym rejonie. W rejonie Cieśniny Kerczeńskiej 25 listopada b.r. Rosja ostrzelała trzy Ukraińskie okręty z 24-osobową załogą, jednocześnie oskarżających ich o przekroczenie granicy Rosji.

Gen. Mirosław Różański, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, uważa bez cienia wątpliwości, że Rosja przygotowuje się do wojny.

-Przez ostatnie 20 lat nawet nam, wojskowym wydawało się, że Europa czas wojen ma już za sobą. Ale Rosja wpisuje się w pewien trend. Obawiam się, że świat, jaki znamy, się kończy. Jesteśmy w przededniu jakiegoś przełomu cywilizacyjnego, a te najczęściej zwiastowała wojna – przekonywał gen. Mirosław Różański w rozmowie z „Polityką”.

Jak możemy dowiedzieć się fakt.pl systemy Bał są przeznaczone do kontroli wód terytorialnych oraz ochrony wybrzeża i baz morskich. Zostały one wyposażone w pociski przeciwokrętowe Ch-35, które mogą niszczyć cele w odległości do 260 km.

Rosyjska armia, dysponuje systemem rakietowym Bastion już od 2010 roku. Systemy te mają za zadanie niszczyć okręty desantowe, lotniskowce i inne cele w warunkach silnego ostrzału i działań radioelektronicznych przeciwnika. Taki zestaw może składać się z 36 pocisków. Natomiast zasięg tych rakiet wynosi ponad 300 km.

Źródło: fakty.pl

Opublikowane: Grudzień 4th, 2018 3:18 pm, ostatnia aktualizacja: Grudzień 4th, 2018 at 3:26 pm