Czy Egipt złamie się wobec Trumpa ws. Jerozolimy? Wyciekły tajne informacje

kair

Turecka telewizja internetowa Mekameleen TV prowadzona przez egipskich emigrantów opublikowała kompromitujące Egipt nagrania.  Przedstawiciel wywiadu tego kraju ma nakłaniać w nich wpływowych egipskich prezenterów do stopniowego przekonywania opinii publicznej do zaakceptowania decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Oficer wywiadu Ashraf el-Kholi miał w nagranych rozmowach przekonywać prezenterów, że konfliktowanie się z Izraelem nie leży w interesie Egiptu. Miał dodać, że "podobnie jak nasi arabscy bracia, potępiamy tą decyzję (Trumpa), (ale) teraz to stanie się faktem. Palestyńczycy nie mogą się opierać, a my nie pójdziemy na wojnę. Mamy dość problemów u siebie".

Pierwsze doniesienia o wycieku podał New York Times. Oficjalnie jednak Egipt zaprzeczył tym doniesieniom i zapewnił, że stoi po stronie Palestyńczyków. Dowodem na to ma być ostatnia inicjatywa sześciu arabskich krajów, w tym Egiptu, by ONZ uznało państwowość Palestyny ze Wschodnią Jerozolimą jako okupowaną stolicą.

Opublikowane: 8 stycznia, 2018 4:46 pm, ostatnia aktualizacja: 9 stycznia, 2018 at 10:05 am